Od kiedy nasz kraj wszedł w struktury Unii Europejskiej zaszły duże zmiany w sposobie dystrybucji środków pieniężnych. Można się spierać na temat tego, czy więcej wpłacamy do wspólnej kasy, czy też więcej z niej wyciągamy. Zdania są tu podzielone. Jedno jest pewne. Za sprawą zróżnicowanych unijnych programów pieniądze stały się o wiele łatwiej dostępne dla firm, organizacji i zwykłych obywateli. Co warto wiedzieć o pozyskiwaniu funduszy unijnych?

Kto może pozyskiwać fundusze unijnych?

Jednym z podstawowych narzędzi redystrybucji środków w Unii Europejskiej są różnego rodzaju programy pomocowe. Skierowane mogą być one do małych lub średnich firm, fundacji i stowarzyszeń, określonych grup społecznych, albo nawet prywatnych osób. Po te środki jednak trzeba umieć sięgnąć. Do firm skierowane są na przykład różnego rodzaju programy związane ze wspieraniem rozwoju nowoczesnych albo przyjaznych dla środowiska technologii. Programy takie przyjmują najczęściej formę częściowo dotowanych i przyznawanych na preferencyjnych warunkach kredytów. Bardzo dużo możliwości mają tutaj też organizacje pożytku społecznego, które skorzystać mogą programów nakierowanych na wsparcie dla określonych grup społecznych (jeżeli dana organizacja takie grupy w jakiś sposób wspiera, albo reprezentuje), czy zapobieganie szkodliwym skutkom jakichś zjawisk. Prywatne osoby mogą skorzystać ze środków przeznaczonych na modernizację energetyczną gospodarstw domowych. Czasem poszczególne programy skierowane są tylko do mieszkańców wsi albo do osób zamieszkujących konkretne regiony kraju.

Pozyskiwanie funduszy unijnych nie jest łatwe

Kto może pomóc w pozyskaniu funduszy unijnych?

Pozyskiwanie funduszy unijnych nie jest łatwe. Należy powiedzieć więcej – czasem bywa to piekielnie trudne. Nieraz sprawa rozbija się o przysłowiową już unijną biurokrację, w której potrafi ugrzęznąć na długi czas. Aby skutecznie pozyskiwać środki z unii, konieczna jest wiedza dotycząca krajowego i unijnego prawa, a także samych programów i ich warunków. A pamiętać należy, że ilość programów może liczyć się nawet w setkach. Nic więc dziwnego, że powstały firmy i organizacje, które specjalizują się w tym temacie, a z których usług skorzystać można za darmo, albo za odpowiednią opłatą.

Czy pieniądze z funduszy unijnych mogą zostać przeznaczone na dowolny cel?

Pieniądze z unijnych funduszy przeznaczyć można wyłącznie na cel, do którego zostały one przeznaczone pierwotnie. Dlatego też często beneficjenci nie dostają gotówki do ręki, ale wsparcie udostępniane jest w firmie dofinansowania do konkretnych zakupów.

 

Back To Top