Wysokimi zarobkami przyciąga konsulting Poznań (więcej: http://www.strategor.pl/jak-doradzamy/) jest miastem, gdzie działa wiele renomowanych firm konsultingowych. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy nadają się do pracy na tym stanowisku.

Czym jest konsulting?

Najprościej mówiąc konsulting to doradztwo i pomoc przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie jest potrzebne konkretne wykształcenie ani doświadczenie, żeby rozpocząć karierę w zawodzie konsultanta. W tej pracy niezbędny jest jednak określony zestaw cech, który warto posiadać. Zawód konsultanta to nie tylko duże zarobki i ciekawe wyzwania, ale także ogromny stres. Osoba na tym stanowisku powinna sobie przede wszystkim dobrze radzić w sytuacjach stresowych. Nazwa konsulting jest spolszczeniem słowa „consulting” z języka angielskiego. Firmy konsultingowe przedstawiają jak najskuteczniej wdrożyć w życie określone projekty. Ciężko dopasować konsulting do jednej branży, ponieważ można doradzać w wielu obszarach. Dostępne jest doradztwo podatkowe, strategiczne, prawne, IT, biznesowe, a nawet w zakresie zarządzania. Należy jednak mieć na uwadze, że opisany podział nie jest całkowity. Oprócz tego większość elementów jest ze sobą powiązanych, dlatego firmy konsultingowe muszą działać co najmniej na kilku obszarach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że specjalistyczne doświadczenie nie jest wcale potrzebne, żeby rozpocząć karierę. Firmy szukają także osób do przyuczenia, których będzie można nauczyć swojego stylu pracy. Takie osoby są później bardzo przydatne, ponieważ uczy się ich wszystkiego od zera.

Jak znaleźć pracę w konsultingu?

Warto dodać, że nie jest też wymagany żaden konkretny kierunek studiów. Większe szanse na zatrudnienie mają jednak absolwenci takich kierunków jak: prawo, zarządzanie, ekonomia oraz finanse. Umiejętność wyróżnienia się liczy się jednak bardziej od samego kierunku. Pracownicy konsultingu to osoby ambitne i mocno zaangażowane we wszystkie projekty. Należy pamiętać, że praca w takiej branży jest bardzo rozwijająca. Wymaga to jednak od kandydata bardzo dużego poświęcenia, a niestety nie wszyscy są na to gotowi. Analityczny umysł również się przydaje, jeżeli chcemy aplikować na stanowisko konsultanta. Kandydat na pracownika musi umieć gromadzić dane, a później jeszcze formułować z nich wnioski. Pracownik na tym stanowisku musi być też otwarty na nowe rozwiązania, a do tego wszechstronny. Ważna jest także umiejętność nawiązywania nowych relacji, ponieważ bezpośrednie kontakty z klientami to duża część pracy. Osoby, które przestały się rozwijać niestety będą musiały zmienić pracę na inną.

 

Back To Top